تکنولوژی اسپانباند

فهرست

تکنولوژی اسپانباند چیست ؟

عرصه تکنولوژی اسپانباند در خاورمیانه برای اولین بار در ایران توسط شرکت تولیدی ایزوگام بام گام عایق صورت گرفت که گامی بزرگ و تحولی عظیم در صنعت عایق‌کاری ایران به شمار می‌رود.خط تولید این پلی‌استر در این شرکت با توجه با شرایط موجود و نیاز بازار‌های داخلی و بین المللی انجام گرفت.

تکنولوژی اسپانباند

با ایجاد کارخانه بر اساس  ASTM و رعایت استانداردهای بین المللی موفق به تولید این محصول بوده و حتی وارد عرصه رقابت با کشورهای صنعتی و پیشرفته شد.اسپانباند لایه ای از منسوج نبافته است که در صنعت روز دنیا به نام  SPUNBOND شناخته می‌شود.این محصول طی فرآیندهایی درشرایط مخصوص و با عوامل مکانیکی و شیمیایی و حرارتی تولید می‌گردد.

اسپانباند در تکنولوژی روز دنیا و استفاده در مواد مهندسی رشد چشمگیری داشته زیرا به لحاظ داشتن وزن کم و قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده آن ،یکی از برترین و قوی ترین مواد شناخته شده است.این پلی‌استر کابرد‌های بسیاری دارد که در صورت داشتن دانسیته پایین و به صورت یکبار مصرف در صنایع پزشکی، بهداشتی، سلولزی..و به کا می‌رود و با دوام و دانسیته بالاتر در صنایعی همچون اتومبیل سازی ،عایق(حرارتی و رطوبتی ) ،بسته بندی ،طراحی و تولید می‌شود.

کاربرد تکنولوژی اسپانباند

کاربردهای دیگر آن درتولید کاور و کیف ،کفش ،کت و شلوار و روکش مبل و فرش و… و همچنین در صنایع متفرقه ای همچون لمینت با انواع منسوجات ،صنایع دفاع ،لایه‌های زیرین موکت و کاغذ دیواری ،چرم مصنوعی ،لایه‌های داخلی تشک و ملحفه می‌توان اشاره کرد.

در صنعت عایق از این پلی‌استر به عنوان ماده ای قوی و با مقاومت کششی و استحکام بسیار بالا استفاده  می شود زیرا این مقاومت و استحکام بی نظیرش عمر ایزوگام را چندین برابر می‌کند.به طوری که در کشورهای اروپایی و آمریکایی روش تولیدی ایزوگام با تیشو و پلی‌استر به دلیل پایین بودن مقاومت کششی و آسیب زیست محیطی منسوج شده است. در صنعت عایق دو نوع اسپانباند  PETو PP موجود است. اما تفاوت اسپانباند PET نسبت به نوع PP  یا پلی پرو پیلن، این است که در برابر اشعه‌ی گاما مقاوم خواهد بود.

خصوصیات اسپانباند PET

از خصوصیات دیگر اسپانباند PET می‌توان به انعطاف پذیری در دماهای پایین ،همچنین در دماهای بالا به دلیل داشتن مقاومت حرارتی بالایی که دارد باعث ثبات ابعادی می‌شود، درجذب حلال و آب مقاومت بالایی دارد.در مقابل پارگی (طولی و عرضی ) و کشش(طولی و عرضی ) ،لایه لایه شدن ،سوراخ شدن بعد از نصب ،در برابر ضربه ،مواد شیمیایی مقاومت چشمگیری دارد. قابلیت رنگ پذیری داشته و خاصیت چسبندگی بسیار بالایی در هنگام اجرا دارد.

هماهنگی در اتصال از طریق چسب‌ها با پایه‌های مختلف و همچنین قابلیت جذب انواع محلول‌های نانو مانند ضد حریق و آنتی باکتریال در آن دیده می‌شود. ناگفته نماند که قیمت نهایی این محصول پایین‌تر از ایزوگام تولیدی با تیشو و پلی‌استر است زیرا حذف مراحل فیتیله و نخ و بافت و شرایط تولید در قیمت نهایی این محصول بسیار موثر هستند.

تکنولوژی اسپانباند
بر‌چسب ها :     

نویسنده:cp

دسته‌بندی:مقالات تخصصی

تاریخ : خرداد ۳, ۱۳۹۸

اطلاعات تماس

09193479361

ایزوگام پایتخت