قیر گونی چیست و چه مزایا و معایبی دارد ؟

یکی از مرسوم ترین روش‌های عایق کردن در کشورمان استفاده از عایق قیر گونی است و اصلی ترین دلیل آن نیز در دسترس بودن این مواد و ارزان بودن آن در مقایسه با قیمت ایزوگام است. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل با عایق قیر و گونی اشنا شویم.

فهرست

قیرگونی چیست ؟

گونی مصرفی در این نوع عایق اغلب از سایر کشورها وارد می‌شود و در سه درجه به فروش می‌رسد. طبق آئین نامه مقرارت کشورمان مشخصات گونی مناسب باید شامل ویژگی هایی مانند نو بودن، ریز باف بودن، سالم بودن، بدون آلودگی باشد و وزن هر متر مربع آن حدود 380 گرم باشد. برای ساخت قیر مصرفی نیز از تقطیر نفت خام استفاده می‌شود که سه نوع قیر در ایران نیز عرضه می‌شود.

اول قیر جامد است که با علامت اختصاری A.C عرضه می‌شود و مستقیما از تقطیر نفت خام به وجود می‌آید.

دوم قیر هایی است که با هوا دادن به قیر‌های جامد تهیه می‌شود و زیرنوع‌های مختلفی را شامل می‌شود.

و در نهایت سومین مورد قیر جامد اکسید شده است که با علامت R عرضه می‌شود و انعطاف پذیری آن اصلی ترین ویژگی اش است و از طریق هوا دادن به قیرهای نرم ساخته می‌شود.

مزایای استفاده از قیرگونی

مطابق هر چیزی دیگر قیر گونی نیز مزایا و معایبی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که قیر در برابر حرارت آسیب پذیر است و علاوه بر سوختن به شکل ذغال در می‌آید. هم چنین در برابر فشار و برخی حلال‌ها نیز اسیب پذیر است و عمر مفید آن نیز کمتر از ۱۰ سال است و آلودگی‌های محیط زیستی زیادی دارد. در مقابل قیمت آن در مقایسه با ایزوگام بسیار ارزان تر است.

قیر گونی چیست و چه مزایا و معایبی دارد ؟
بر‌چسب ها :

نویسنده:admin

دسته‌بندی:مقالات تخصصی

تاریخ : خرداد ۱۰, ۱۳۹۸

اطلاعات تماس

09193479361

ایزوگام پایتخت